Wraz z nadejściem wiosny warto podjąć pewne działania, które ułatwią nam przestawienie się z trybu zimowego na wiosenny. Najlepiej zacząć od diety.

Jak wszystko w naturze, tak i nasze życie jest podporządkowane pewnym cyklom, i tak jak wszystkie żywe stworzenia podlegamy wpływowi zmieniających się pór roku. Rozwój naszej cywilizacji sprawił, że środowisko, w jakim żyjemy, mocno odbiega od tego, w którym przyszło żyć ludziom w minionych wiekach, ale nie zmienia to faktu, że jednak pory roku mają wpływ na to, jak funkcjonuje nasz organizm. Zima jest w naturze czasem spowolnienia. Większość organizmów żywych albo zapada stan hibernacji, albo działa „na zwolnionych obrotach”. Ze względu na małą dostępność świeżych warzyw i owoców, ciało otrzymuje zdecydowanie mniej bardzo ważnych składników odżywczych. Zimą organizm jest naturalnie bardziej nastawiony na gromadzenie tkanki tłuszczowej, ponieważ w warunkach naturalnych zima jest okresem, w którym pożywienie staje się znacznie trudniej dostępne. Także wydatek energetyczny potrzebny do utrzymania ciepłoty ciała jest, ze względu na niższą temperaturę otoczenia, większy. Tkanka tłuszczowa stanowi paliwo, które może się przydać w ciężkich chwilach. Podczas zimowych miesięcy przybieramy więc z reguły parę kilogramów, których pewnie bardzo chcielibyśmy się pozbyć, zanim nadejdzie sezon plażowy. 

Czego nie jeść?

Od czego zacząć? Najlepiej od skreślenia z jadłospisu produktów wysoko przetworzonych, takich jak: białe pieczywo, słodycze, wszelkiego rodzaju potrawy „instant” oraz fastfood. Świetnym posunięciem jest również wykluczenie z diety wszelkich słodkich napojów gazowanych, zawierających bardzo dużą ilość cukru, i zastąpienie ich wodą mineralną, która to pomoże naszemu ciału efektywniej pozbywać się produktów przemiany materii oraz toksyn. Często samo usunięcie z naszej diety tzw. śmieci spowoduje, że poczujemy się lepiej i zaczniemy obserwować pozytywne zmiany na skali domowej wagi.
Nie należy zbyt gwałtownie obniżać dziennej podaży kalorii w nadziei na szybką utratę wagi i poprawę wyglądu. Trzeba mieć na uwadze fakt, że zbyt szybka utrata wagi z pewnością spowoduje reakcję obronną ze strony organizmu, który takie zmniejszenie ilości dostarczanego pokarmu uzna za zagrożenie i zacznie bardzo efektywnie odkładać wszystko co się da w postaci tkanki tłuszczowej. Przy okazji zaobserwujemy także spadek poziomu energii, gdyż metabolizm działa w „trybie oszczędnościowym” starając się nie spalić ani kalorii ponad to, co jest absolutnie konieczne. Dodatkowo doprowadzi to do spalania dużej ilości tkanki mięśniowej, co jeszcze bardziej negatywnie wpłynie na tempo przemiany materii.

Gdzie szukać witamin?

Przestawiając się na „tryb wiosenny” powinniśmy zwiększyć w naszej diecie, przede wszystkim, ilość świeżych warzyw i owoców, które o tej porze roku są dostępne w obfitości. Dzięki temu dostarczymy wyjałowionemu po długiej zimie organizmowi odpowiednią ilość witamin, minerałów i innych składników odżywczych, które sprawią, że zarówno nasze samopoczucie, jak i wygląd, znacznie się poprawią. Duża ilość błonnika zawartego w roślinnym pokarmie bardzo usprawni działanie naszego układu pokarmowego, przyspieszy jego oczyszczanie i przyniesie wyraźną ulgę w przypadku przykrych dolegliwości, takich jak uczucie ciężkości, wzdęcia czy zaparcia. Obecność antyoksydantów, takich jak witamina C oraz E, karotenoidy, związki polifenolowe czy koenzym Q10, pomoże uchronić nas przed wieloma groźnymi chorobami, a także opóźni procesy starzenia się. Bardzo bogate w te cenne związki są także oleje roślinne, herbata (głównie zielona) oraz czerwone wino. Aby dostarczyć ciału odpowiednią ilość pożądanych składników pokarmowych, możemy wspomóc się także suplementami diety. Nie dajmy się jednak zwieść reklamom wychwalającym ten sposób podnoszenia jakości naszej diety. Witaminy w formie syntetycznej mają słabsze działanie i wchłaniają się znacznie gorzej niż ich naturalne odpowiedniki zawarte w prawdziwym jedzeniu. Nie łudźmy się więc, że poprzez samo stosowanie suplementacji zapewnimy naszemu organizmowi wszystko, czego potrzebuje on do sprawnego funkcjonowania eco slim.

Ruch tak, ale nie każdy

Kolejnym bardzo istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej, niezawodnym, jeżeli chodzi o poprawę naszego wyglądu oraz samopoczucia po długiej zimie, jest zwiększona aktywność ruchowa. Piękna wiosenna pogoda zachęca do tego, żeby aktywnie spędzić trochę czasu poza zamkniętymi pomieszczeniami. Każda forma ruchu niesie za sobą duże korzyści pod warunkiem, że jest bezpieczna. Jeżeli mamy zamiar efektywnie popracować nad sylwetką czy też poprawić ogólną kondycję, nie powinniśmy rozpoczynać przygody ze sportem bez odpowiedniego przygotowania i przemyślanego planu. Nie każda forma aktywności fizycznej będzie dla nas odpowiednia. Jeżeli przebyliśmy wcześniej jakieś urazy, może się okazać, że wykonywanie niektórych ćwiczeń może przynieść nam więcej złego niż dobrego. Pozostaje jeszcze oczywiście dobór odpowiedniej intensywności oraz częstotliwości treningów. Także bez prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń możemy w najlepszym wypadku nie zaobserwować pożądanych rezultatów, a w najgorszym – poważnie sobie zaszkodzić.

Świetnym pomysłem jest skorzystanie z pomocy specjalisty – instruktora lub trenera, który udzieli nam cennych rad w zakresie diety, bezpiecznie i w przyjemny sposób wprowadzi nas w tajniki pracy nad ciałem oraz pomoże dobrać odpowiednie metody i środki do osiągnięcia upragnionego celu.

Rate this post