Problem zaparć nie jest obcy większości ludzi. Ratują się różnymi ziółkami i herbatkami, a niejednokrotnie sięgają po bardziej drastyczne środki, łącznie z płukaniem jelit. Sposoby te jednak nie zawsze są dobre dla naszego zdrowia, a nadużywane są przyczyną powikłań i poważnych odległych następstw. 
Zabiegi tego typu to rozwiązanie doraźne, traktujące objawy, a pomijające przyczynę, która je stworzyła, więc błędne koło się zamyka. Zanim więc sięgniemy po te doraźne środki, musimy zdać sobie sprawę z tego, że chociaż okazują się pomocne w wielu wypadkach, to stałe stosowanie tego typu rozwiązań jest po prostu niebezpieczne (często preparaty te zawierają siarkę i dużą ilość sodu).

Do przyczyn zaparć u niemowląt i dzieci należą m. in.:

 • zaburzenia czynności wątroby, np. po żółtaczce u dzieci brakuje żółci w stolcu i w związku z tym stolec jest suchy, twardy, o kolorze gliny, w jelitach jest mało śluzu lub jest on zbyt gęsty. Najczęściej niemowlęta są wtedy nerwowe i mają zakwaszony organizm;
 • niewłaściwa dieta (mleko, zupy z mąką , produkty zbożowe);
 • niedowład jelit (wodogłowie, atrofia mózgu);
 • przyczyny mechaniczne (np. przepuklina pachwinowa, niedrożność jelit);
 • niewłaściwy sposób odżywiania matki i dziecka (najczęściej).

Przyroda dysponuje bardzo różnymi specyfikami (często smacznymi), które rozluźniają, przeczyszczają i powodują wypróżnienie.

Któż z nas nie zna działania śliwek suszonych, fig, siemienia lnianego, ziaren gorczycy. Troszkę mniej znamy dobroczynne działanie oliwy z oliwek (rano na czczo i wieczorem przed snem), lub chłodnej, lekko osolonej wody z dodatkiem odrobiny miodu na pusty żołądek tuż po masażu brzucha (koniecznie w prawą stronę). Często skuteczny jest miód, melony goji cream gdzie kupić. Znakomitym środkiem jest owoc tamaryndowca (u nas słabo znany, ale sporo ludzi przywozi wysuszony owoc z Indii) – moczymy go całą noc w wodzie, wyciskamy i rozcieńczamy w dużej ilości wody; jeśli dla dziecka jest zbyt kwaśny, dodajemy troszkę miodu lub melasy. W naszych sklepach bez problemu dostaniemy jednak owoce mango (muszą być niedojrzałe; kroimy w drobną kostkę i gotujemy razem z pestką z cukrem trzcinowym ok. pół godziny, aż uzyskamy słodko-kwaśny smak). UWAGA!!! Tę kurację stosujemy raz na 3-7 dni, nie częściej, za to owoce mango możemy jeść do woli.
To wszystko to jednak środki pomocnicze. Najlepsze efekty uzyskamy, stosując odżywianie (a nie jedzenie) organizmu, gdzie dominują na co dzień pełnowartościowe produkty: dużo warzyw, owoców, płatków owsianych (bardzo skuteczne), mało mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, zero mleka i jego pochodnych, niewielkie ilości pszenicy i białego ryżu (za to brązowy bardzo wskazany). 

Jak postępować w przypadku zaparć u dzieci? 

Jak wcześniej wspomniałam, największy nacisk powinniśmy położyć na racjonalne odżywianie. Kiedy jednak problem już się pojawi, trzeba wprowadzić dziecku odpowiednią dietę wspomagającą. Zalecam sporo zupek (oczywiście bez mięsa), kleik z płatków owsianych gotowanych na wodzie z dodatkiem szczypty soli (2 x dziennie) i z różnymi dodatkami, takimi jak np. warzywa tarte, jabłuszko, odrobina miodu lub melasy. Dozwolone jest doprawienie śmietaną w niewielkich ilościach, masłem (czystym) lub dobrą oliwą; nigdy nie dodajemy mleka (chyba, że surowe kozie); bo posiłek zamieni się w ciężkostrawny keto guru opinie
Podajemy sporo picia – najlepiej wody lub herbatek ziołowych, jeśli niedomaga wątroba (mniszek, tatarak, ostropest). Bardzo dobra jest herbatka kukicha lub bancha (parzyć 3-krotnie tę samą porcję), albo kakao na wodzie (nie na mleku, bo skutek będzie odwrotny), ale trzeba kupić kakao z upraw ekologicznych, pozbawionych metali ciężkich. 
Proponuję zaprzyjaźnić się z makrobiotyką. Mnóstwo przepisów dla dzieci można znaleźć w internecie. Organizmy, zarówno młodziutkie, jak i te doświadczone „życiem”, z pewnością odpłacą się nam z nawiązką.

Homeopatia a zaparcia

Homeopatia w wypadku zaparć dysponuje dużym wachlarzem leków i nie sposób wymienić wszystkich. Wymienię zaledwie kilka z nich.

 • ALUMINA – najczęściej występuje brak potrzeby oddania stolca; parcie bez efektu, brak parcia (aż zgromadzi się duża ilość); stolec może być suchy, twardy, jasny lub blady w postaci kulek albo postrzępionych kawałków; skąpy, twardy, ciężki i pokryty śluzem. Mimo miękkiego stolca wydalanie jest połączone z dużym wysiłkiem i często bólem ostrym i rżnącym w odbycie, z równoczesnym wyciekaniem moczu. Po wypróżnieniu mogą długo utrzymywać się bóle odbytnicy, żołądka. Jeśli zaparcia towarzyszą dziecku od urodzenia, zdarza się, że stolec trzeba po prostu wyciągnąć. Symptomem świadczącym o problemach z jelitami są wyschnięte usta (czasami aż spękane), obłożony język, silne wzdęcia black latte. Alumina pomaga niemowlętom karmionym piersią, ale przede wszystkim karmionym sztucznie. 
 • BRYONIA – z uwagi na suchość jelit stolec nie ma możliwości swobodnego wyjścia; najczęściej zaparcie poprzedzone jest rozstrojem żołądka. Jelita są bezczynne, a stolec ciemny i suchy, jak spalony. Ponieważ jest wielki i twardy, wypróżnienie jest bolesne. Symptomy wskazujące na Bryonię to wysuszone błony śluzowe, suchość warg i suchość w ustach z jednoczesnym pragnieniem wody. Język brunatny, szczególnie w środkowej części.
 • OPIUM – nie występuje żadne parcie, a jeśli po dłuższym czasie wystąpi, to pojawia się uczucie zatkanego korkiem odbytu. Głowa jest ciężka i otępiała, pacjent nie jest w stanie myśleć. Tutaj mogą wystąpić zaparcia na przemian z biegunkami, ale już bolesnymi. Taki stan może być wywołany strachem, ciągłym pragnieniem, jak również stosowaniem środków przeczyszczających. Należy wykluczyć przepuklinę i ewentualnego guza, który może uciskać jelito, gdyż to również może spowodować porażenie lub bezczynność jelita. Czasem porażenie jelita może być spowodowane ciężką chorobą lub biegunkami.
 • PODOPHYLUM – to lek stosowany przy biegunkach, ale ostra biegunka powoduje duże osłabienie jelita, a wówczas stolec robi się twardy, gliniasty z zielonymi paskami. Dziecko ma cuchnące gazy, cierpi na bezsenność i jest blade. Najczęściej tyczy to dzieci żywionych sztucznym, gotowym pokarmem.
 • NUX-VOMICA – brak bodźca, bezskuteczne parcie na stolec. Bardzo ważny środek dla niemowląt karmionych piersią, gdy matka pije dużo kawy, herbaty, je ostre pokarmy i mięso; późne kolacje matki, alkohol, mało snu i stres. Również dla tych dzieci, którym zbyt wcześnie włączono do diety mięso. Dzieci są pobudzone, rozdrażnione i niespokojne. Często mają wzdęcia. Charakterystyczne jest to, że dziecko biegnie do toalety, siada, stęka, ale nie dochodzi do wypróżnienia lub stolec jest kilkakrotnie w ciągu dnia wydalany w niewielkich kawałkach ze śluzem lub z krwią.
 • BELLADONNA – bezskuteczne parcie na stolec, dziecko jest czerwone z wysiłku, a zaparciom często towarzyszy zatrzymanie moczu. Środek nadający się dla dzieci nerwowych, z dużymi źrenicami; często pocą się im główki i całe ciałko, są wrażliwe na światło i hałas.
 • LYCOPODIUM – szczególnie dla dzieci jedzących biały chleb i pijących mleko, szczupłych z wydatnym brzuszkiem. Poprzez nadmierne jedzenie ciężkostrawnych potraw które zawierają skrobię, zostaje upośledzona funkcja wątroby a szczególnie obciążające jest jedzenie na śniadanie bułeczek z dżemem, serem, kakao, muesli z mlekiem. To powoduje zaparcia, wzdęcia i często występuje ból brzucha.
 • SILICEA – nie sposób pominąć tego środka, gdyż jego charakterystyczna cecha to cofające się stolce, tak jakby stolec był „nieśmiały” i nie mógł się zdecydować, czy wyjść, czy nie. Dzieci są blade, mają ziemistą cerę, ponieważ organizm nie wykorzystuje pokarmu w należyty sposób. Stolec jest duży i zazwyczaj miękki chociaż początkowy kawałek może być zbity w kuleczki; dziecko nie ma siły na wyparcie go. Dodatkowo pojawiają się dolegliwości żołądkowe (nadkwasota, pieczenie). Apetyt dopisuje i malec może zjeść obfity posiłek (wilczy apetyt).

DAWKOWANIE:
Podajemy potencje od D6 do CH9 w ilości od 3 do 5 granulek – 2 do 3 x dziennie. Nie zapominajmy o niedotykaniu palcami granulek. Należy podawać je bezpośrednio pod język lub rozpuszczone w niewielkiej ilości wody.

Rate this post