Jak przygotować się do badań – Rezonans magnetyczny (MRI)

Korzystanie z rezonansu magnetycznego, aby wykryć stan chorobowy jest jedną z najbardziej nieinwazyjnych i bezpiecznych metod diagnostycznych. Dzięki odpowiedniej aparaturze medycznej możliwe jest obrazowanie wszystkich tkanek miękkich, kości i innych struktur wewnętrznych organizmu. Badanie to jest wyjątkowo bezpieczne i nie ma przeciwwskazań, aby stosować je również u dzieci czy kobiet w ciąży. Przy pomiarach nie wykorzystuje się bowiem promieni X (rentgenowskich) ani fal ultradźwiękowych, lecz opiera się je o właściwości molekuł wodnych w ciele człowieka.
Uzyskany obraz lekarz może dowolnie obracać na różnych płaszczyznach i pod różnymi kątami, przejść na trójwymiarowy model bądź pozostać na dwuwymiarowym, co daje bardzo duże pole manewru w przypadku analizy badanych narządów.

Na co się przygotować?

Badanie za pomocą rezonansu magnetycznego nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony Pacjenta. Nie ma także wyjątkowych ograniczeń dotyczących spożywania pokarmów stałych i płynnych. Jedynie krótko przed pojawieniem się w pracowni MR nie należy pić kawy. Tuż przed badaniem należy również opróżnić pęcherz moczowy.
Diagnostyka ta jest całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna. Trwa od 30 do 90 minut w zależności od badanego narządu i celu pomiaru.

O czym należy poinformować lekarza?

- o metalowych implantach w ciele (zastawki serca, implanty, metalowe śruby w kościach),
- o wstawionym rozruszniku serca,
- o posiadaniu antykoncepcyjnej wkładki domacicznej,
- o zrobionych tatuażach.

Co wziąć ze sobą, a czego nie brać?

- Wygodne, luźne ubranie na czas badania (najlepiej dres).
- Biżuterię i wszelkie inne akcesoria (np. zegarek) należy zostawić w domu lub zdjąć przed wykonaniem pomiaru.
- Inne elementy metalowe i elektroniczne przedmioty (spinki do włosów, okulary, protezy dentystyczne, karty z paskiem magnetycznym, telefony komórkowe) należy zostawić poza gabinetem.
- Panie będą poproszone o zmycie makijażu.

W razie dodatkowych pytań kontakt z naszym Centrum możliwy jest poprzez:

Telefoniczną Informację Medyczną:
(52) 37 43 110
czynna pon.-pt. 7:00-22:00
E-mail: kontakt@centrumpacjenta.eu