Jak przygotować się do badań – Rezonans magnetyczny (MRI)

Rezonans magnetyczny, to badanie za pomocą specjalnej aparatury medycznej, które jest jedną z najbardziej nieinwazyjnych i bezpiecznych metod diagnostycznych. Dzięki aparaturze medycznej możliwe jest obrazowanie wszystkich tkanek miękkich, kości i innych struktur ciała człowieka. Dzięki swoim zaletom, może być wykonywane również u dzieci czy kobiet ciężarnych. Aparatura medyczna nie wykorzystuje promieni X  ani fal ultradźwiękowych, lecz opiera się o właściwości molekuł wodnych w ciele człowieka.

Uzyskany obraz lekarz może dowolnie obracać na różnych płaszczyznach i pod różnymi kątami, przejść na trójwymiarowy model bądź pozostać na dwuwymiarowym, co daje bardzo duże pole manewru do analizy badanych narządów.

Na co się przygotować?

Badanie za pomocą rezonansu magnetycznego nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony Pacjenta, w tym nie ma  szczególnych ograniczeń dotyczących spożywania pokarmów stałych i płynnych. Jedynie krótko przed badaniem nie należy pić kawy.
Tuż przed badaniem również opróżnić pęcherz moczowy.
Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Trwa od 30 do 90 minut w zależności od badanego narządu i celu badania.

O czym należy poinformować lekarza?

- o metalowych implantach w ciele (zastawki serca, implanty, metalowe śruby w kościach)
- o posiadaniu zainstalowanego rozrusznika serca
- o zainstalowanej antykoncepcyjnej wkładce domacicznej
- o posiadanych tatuażach.

Co wziąć ze sobą, a czego nie brać?

- Wygodne, luźne ubranie na czas badania (najlepiej dres)
- Biżuterię i wszelkie inne metalowe elementy (np. zegarek) należy zostawić w domu lub zdjąć przed badaniem
- Wszelkie inne elementy metalowe i elektroniczne przedmioty (spinki do włosów, okulary, protezy dentystyczne, karty z paskiem magnetycznym, telefony komórkowe) należy zostawić poza gabinetem
- Panie będą poproszone o zmycie makijażu

W razie dodatkowych pytań kontakt z naszym Centrum możliwy jest poprzez:

Telefoniczną Informację Medyczną:
(52) 37 43 110
czynna pon.-pt. 7:00-22:00
E-mail: kontakt@centrumpacjenta.eu