Jak przygotować się do badań – Kolonoskopia

Kolonoskopia, to rodzaj badania endoskopowego mającego na celu obejrzenie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zwykle jelita grubego (w dalszym ciągu jelito cienkie pozostaje obszarem bardzo trudnym do zbadania). Jest to jedna z najskuteczniejszych metod wczesnego diagnozowania nowotworów przewodu pokarmowego. Dzięki tym badaniom możliwe jest również wykrycie innych przyczyn dolegliwości gastrycznych, takich jak przewlekłe bóle brzucha, długotrwałe biegunki, trudności w połykaniu pokarmu itp.
Podczas tej diagnostyki wykonuje się wiele zabiegów (usunięcie polipów, rozszerzenie światła przewodu pokarmowego) oraz pobiera próbki zmienionej tkanki (biopsja) do badania histopatologicznego.

Na co się przygotować?

Badanie wykonuje się po odpowiednim oczyszczeniu jelita grubego. Jest to warunek konieczny do przeprowadzenia kolonoskopii. Zaleganie mas kałowych uniemożliwia ocenę narządu i wówczas badanie nie ma wartości diagnostycznej.
Aby jelita były odpowiednio przygotowane należy stosować się do poniższych zasad oraz zażyć środki przeczyszczające przepisane przez gastroenterologa.

Kilka dni przed badaniem: niewskazane jest spożywanie pokarmów zawierających drobne nasiona i pestki (np. mak, winogrona, arbuz) oraz warzyw o intensywnie czerwonym zabarwieniu (np. buraczki), a także posiadających twardą skórkę (np. pomidory).

48 godz. przed badaniem: należy stosować dietę ubogoresztkową (ryż, makaron, bulion, chleb, gotowane lub smażone mięso i ryby, przecedzone soki, herbata, niegazowane napoje).

Dzień przed badaniem: zjeść lekkostrawne śniadanie i stosować dietę płynną: woda, bulion, przecedzone soki i zupy, herbata, niegazowane napoje.

W dniu badania: Do czasu kolonoskopii nie spożywać pokarmów! Wodę niegazową można pić w dowolnej ilości – dotyczy pacjentów, którzy będą mieli wykonane badanie bez znieczulenia. W przypadku, gdy Chory będzie miał narkozę – obowiązują zalecenia dla pacjentów ambulatoryjnych poddających się znieczuleniu ogólnemu do badania endoskopowego w Zakładzie Endoskopii – Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
Wskazane jest przybycie w towarzystwie innej osoby.
Osoby regularnie przyjmujące leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe zażywają poranną dawkę popijając tabletki niewielką ilością wody

Jaki jest przebieg badania?

Badanie wykonywane jest giętkim aparatem zwanym kolonoskopem, wprowadzanym przez odbyt do jelita grubego. Rozpoczyna się zwykle po przyjęciu przez Pacjenta pozycji  leżącej  na lewym boku z nogami  zgiętymi w kolanach i podciągniętymi w kierunku brzucha. W czasie diagnostyki niekiedy konieczna jest zmiana pozycji ciała (na lewym boku, na wznak, na plecach)  – ułatwia to ułożenie endoskopu w jelicie.

Podczas kolonoskopii podawane są małe porcje powietrza; pozwala to rozszerzyć ścianki jelita i uwidocznić wnętrze narządu. Na każdym etapie badania, Chory może sygnalizować swoje odczucia lekarzowi operującemu narzędziem. W zależności od sytuacji usuwany jest nadmiar powietrza lub wycofywany jest kolonoskop. Niezbyt nasilony i krótkotrwały ból brzucha może być odczuwany w czasie pokonywania przez aparat niektórych ostrych zagięć jelita.  Na żadnym etapie nie jest to ból o dużym natężeniu i nie trwa długo. W przypadku zbyt silnych odczuć, badanie może być wstrzymane, a w szczególnych przypadkach (na prośbę pacjenta lub zgodnie z decyzją lekarza) można odstąpić od dalszych oględzin jelita. Zdarza się tak, gdy Pacjent ma małą tolerancję na ból. W ciągu całego badania ma miejsce pełna współpraca i kontakt pomiędzy świadomym i przytomnym Pacjentem oraz personelem Pracowni Endoskopowej (wyjątek stanowi badanie endoskopowe jelita grubego w znieczuleniu ogólnym).

Kolonoskopia zwykle trwa średnio ok. 30-45min.

W razie dodatkowych pytań kontakt z naszym Centrum możliwy jest poprzez:

Telefoniczną Informację Medyczną:
(52) 37 43 110
czynna pon.-pt. 7:00-22:00
E-mail: kontakt@centrumpacjenta.eu