Jak przygotować się do badań – Kolonoskopia

Kolonoskopia, to rodzaj badania endoskopowego mającego na celu obejrzenie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zwykle jelita grubego (w dalszym ciągu jelito cienkie pozostaje obszarem bardzo trudnym do zbadania). W tym celu wprowadza się kolonoskop przez odbyt Pacjenta. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod wczesnego diagnozowania nowotworów przewodu pokarmowego. Dzięki tym badaniom możliwe jest również wykrycie innych przyczyn dolegliwości gastrycznych, takich jak przewlekłe bóle brzucha, przewlekłe biegunki, trudności w połykaniu pokarmu itp.
Podczas badań możliwe jest również wykonywanie wielu zabiegów (usunięcie polipów, rozszerzenie światła przewodu pokarmowego), a także pobranie próbki zmienionej tkanki (biopsja) do badania histopatologicznego.

Na co się przygotować?

Badanie wykonuje się po odpowiednim oczyszczeniu jelita. Właściwe oczyszczenie jelita grubego jest koniecznym warunkiem przeprowadzenia badania kolonoskopii. Zaleganie mas kałowych uniemożliwia ocenę jelita i wówczas badanie nie ma wartości diagnostycznej.
Aby jelita były odpowiednio oczyszczone należy stosować się do poniższych zasad, zależnie od metody przeczyszczenia (Fortrans lub Fleet Phospho-soda):

FORTRANS:

48 godz. przed badaniem – nie wskazane jest spożywanie pokarmów zawierających drobne nasiona i pestki (np. mak, winogrona, arbuz) oraz warzyw o intensywnie czerwonym zabarwieniu (np. buraczki), a także posiadających twardą skórkę (np. pomidory).
24 godz. przed badaniem -  lekkostrawne śniadanie: lekka herbata, bułeczka
Około godz. 12:00 – przyjąć 2 tabletki Bisacodylu popijając szklanką wody.
Godz. 14:00 – 15:00 – przecedzony bulion (bez dodatków)
Po godz. 15:00 – woda, herbata (można też ssać landrynki lub miód)
Około godz. 16:00 – rozpuścić 3 saszetki Fortransu w 3 litrach niegazowanej wody (1 saszetka/litr), wypić w tempie 1 szklanka co 15 minut (smak preparatu można poprawić dolewając soku z cytryny lub grejpfruta).

W dniu badania:

Do czasu badania nie spożywać pokarmów!
Do 2 godzin przed planowaną godziną badania można pić dowolną ilość płynów niegazowanych i klarownych, także herbatę. Można ssać landrynki.
Na badanie wskazane jest przybyć w towarzystwie innej osoby.
Osoby regularnie przyjmujące leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe zażywają poranną dawkę popijając niewielką ilością wody.

FLEET PHOSPHO-SODA:

Kilka dni przed badaniem – nie wskazane jest spożywanie pokarmów zawierających drobne nasiona i pestki (np. mak, winogrona, arbuz) oraz warzyw o intensywnie czerwonym zabarwieniu (np. buraczki), a także posiadających twardą skórkę (np. pomidory).
48 godz. przed badaniem stosować dietę ubogoresztkową (ryż, makaron, bulion, chleb, gotowane lub smażone mięso i ryby, przecedzone soki, herbata, niegazowane napoje).
Dzień przed badaniem stosować dietę płynną: woda, bulion, przecedzone soki i zupy, herbata, niegazowane napoje.
godz.700 zamiast śniadania wypić co najmniej 1 szklankę wody lub innego płynu dozwolonego. Następnie przyjąć pierwszą dawkę leku. Zawartość pierwszej butelki leku wymieszać z 1/2 szklanki zimnej wody. Powstały roztwór wypić, popijając co najmniej 1 szklanką zimnej wody.
godz.1300 zamiast obiadu wypić co najmniej 3 szklanki wody lub innego płynu.
godz.1900 zamiast kolacji wypić co najmniej 1 szklankę wody lub innego płynu. Następnie przyjąć drugą dawkę leku. Zawartość drugiej butelki leku wymieszać z 1/2 szklanki zimnej wody. Powstały roztwór wypić, popijając co najmniej 1 pełną szklankę zimnej wody.

W dniu badania:

Wodę niegazową można pić w dowolnej ilości – dotyczy pacjentów, którzy będą mieli wykonane badanie bez znieczulenia.
W przypadku badań w znieczuleniu ogólnym – obowiązują zalecenia dla pacjentów ambulatoryjnych poddających się znieczuleniu ogólnemu do badania endoskopowego w Zakładzie Endoskopii – Centrum Onkologii w Bydgoszczy
Na badanie wskazane jest przybyć w towarzystwie innej osoby.
Osoby regularnie przyjmujące leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe zażywają poranną dawkę popijając niewielką ilością wody

Jaki jest przebieg badania?

Badanie wykonywane jest giętkim aparatem zwanym kolonoskopem, wprowadzanym przez odbyt do jelita grubego. Badanie rozpoczyna się zwykle po przyjęciu przez badanego pozycji  leżącej  na lewym boku z nogami  zgiętymi w kolanach i podciągniętymi w kierunku brzucha. W czasie badania niekiedy konieczna jest zmiana pozycji ciała badanego ( na lewym boku, na wznak, na plecach)  – ułatwia ułożenie endoskopu w jelicie.

W czasie badania podawane są małe porcje powietrza; pozwala to rozszerzyć ścianki jelita i uwidocznić wnętrze jelita grubego. Na każdym etapie badania, badany może sygnalizować swoje odczucia lekarzowi wykonującemu badanie kolonoskopowe. W zależności od sytuacji usuwany jest nadmiar powietrza lub wycofywany jest kolonoskop. Niezbyt nasilony i krótkotrwały ból brzucha może być odczuwany w czasie  pokonywania kolonoskopem niektórych ostrych zagięć jelita.  Na żadnym etapie badania nie jest to ból nasilony i długo trwający. W przypadku zbyt silnych odczuć badanego, badanie może być wstrzymane a w koniecznych przypadkach (na prośbę pacjenta lub decyzją lekarza wykonującego badanie) można odstąpić od dalszego badania jelita. W przypadku małej tolerancji, niskiego progu bólowego, badanie można przerwać w każdym momencie jego trwania. W ciągu całego badania jest pełna współpraca i kontakt pomiędzy świadomym i przytomnym Pacjentom oraz personelem Pracowni Endoskopowej.

Badanie zwykle trwa średnio ok. 30-45min.

W razie dodatkowych pytań kontakt z naszym Centrum możliwy jest poprzez:

Telefoniczną Informację Medyczną:
(52) 37 43 110
czynna pon.-pt. 7:00-22:00
E-mail: kontakt@centrumpacjenta.eu