Jak przygotować się do badań – Gastroskopia

Gastroskopia, to rodzaj badania endoskopowego, którego celem jest obejrzenie od wewnątrz górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka, dwunastnicy). Jest to jedna z najskuteczniejszych form wczesnego diagnozowania nowotworów przewodu pokarmowego. Dzięki tej metodzie nasi lekarze mają także możliwość wykrycia innych przyczyn dolegliwości gastrycznych u Pacjenta.

Podczas gastroskopii wykonuje się wiele zabiegów (usunięcie polipów, rozszerzenie światła przewodu pokarmowego) oraz pobiera próbki zmienionej tkanki (biopsja) do badania histopatologicznego.

Na co się przygotować?

Gastroskopia jest badaniem stosunkowo prostym i niewymagającym od Pacjenta szczególnego przygotowania. Najważniejsze jest jednak to, aby Chory był na czczo. W związku z tym nie wolno przyjmować ŻADNYCH pokarmów ani płynów w dniu planowanej wizyty w pracowni endoskopii.

Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej, pacjent ułożony jest na lewym boku. Przed nim należy usunąć ewentualne protezy zębowe. Po podaniu miejscowego znieczulenia, zakładany jest między szczęki plastikowy ustnik (dla ochrony delikatnego endoskopu). Następnie wprowadza się do jamy ustnej i gardła końcówkę aparatu (o średnicy ok. 10mm), prosząc jednocześnie o wykonanie ruchu połykowego. Czynność ta odbywa się pod kontrolą obrazu wyświetlanego na monitorze. W czasie całej diagnostyki jest to jedyny nieprzyjemny moment i wymaga współpracy Pacjenta z lekarzem.

Oglądanie wnętrza przewodu pokarmowego trwa zwykle kilka minut, jest w niewielkim stopniu nieprzyjemne i w zasadzie niebolesne. Pobieranie wycinków nie jest odczuwalne przez Chorego. Endoskop służący do badania jest każdorazowo specjalnie dezynfekowany, dlatego też zainfekowanie badanej osoby jest praktycznie niemożliwe. Wycinki błony śluzowej pobiera się sterylnymi kleszczykami, co również zabezpiecza przed zakażeniem.
Badanie trwa około 30 minut.

O czym poinformować lekarza?

Osoby regularnie przyjmujące leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe zażywają poranną dawkę popijając tabletki niewielką ilością wody.
Osoby chorujące na cukrzycę powinny poinformować o tym fakcie lekarza wykonującego badanie.
Kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią powinny skonsultować przygotowanie do badań z gastroenterologiem.

W razie dodatkowych pytań kontakt z naszym Centrum możliwy jest poprzez:

Telefoniczną Informację Medyczną:
(52) 37 43 110
czynna pon.-pt. 7:00-22:00
E-mail: kontakt@centrumpacjenta.eu