Jak przygotować się do badań – Gastroskopia

Gastroskopia, to rodzaj badania endoskopowego, którego celem jest obejrzenie od wewnątrz górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyk, żołądek, dwunastnica). W tym celu wprowadza się endoskop przez usta Pacjenta. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod wczesnego diagnozowania nowotworów przewodu pokarmowego. Dzięki tym badaniom nasi lekarze mają możliwość wykrycia innych przyczyn dolegliwości gastrycznych u Pacjenta.

Podczas badań możliwe jest również wykonywanie wielu zabiegów (usunięcie polipów, rozszerzenie światła przewodu pokarmowego), a także pobranie próbki zmienionej tkanki (biopsja) do badania histopatologicznego.

Na co się przygotować?

Gastroskopia jest badaniem stosunkowo prostym i niewymagającym od Pacjenta szczególnego przygotowania się. Najważniejsze jest jednak to, aby Pacjent był na czczo. W związku z tym nie wolno przyjmować ŻADNYCH pokarmów ani płynów w dniu wykonywania badania.

Badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej na lewym boku. Przed nim należy usunąć ew. protezy zębowe. Po miejscowym znieczuleniu, zakładany jest między szczęki plastikowy ustnik (dla ochrony delikatnego endoskopu). Następnie wprowadza się do jamy ustnej i gardła końcówkę endoskopu (o średnicy ok.10mm), prosząc jednocześnie o wykonanie ruchu połykowego. Wprowadzanie końcówki aparatu odbywa się pod kontrolą obrazu wyświetlanego na monitorze. W czasie całego badania jest to jedyny nieprzyjemny moment i wymaga współpracy Pacjenta z lekarzem.

Oglądanie wnętrza przewodu pokarmowego trwa zwykle kilka minut, jest w niewielkim stopniu nieprzyjemne i w zasadzie niebolesne. Pobieranie ew. wycinków nie jest odczuwalne przez pacjenta. Endoskop służący do badania jest każdorazowo specjalnie dezynfekowany, dlatego też zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe. Wycinki błony śluzowej pobiera się sterylnymi kleszczykami, co również zabezpiecza przed zakażeniem.
Badanie trwa około 30 minut.

O czym poinformować lekarza?

Osoby regularnie przyjmujące leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe zażywają poranną dawkę popijając niewielką ilością wody.
Osoby chorujące na cukrzycę powinny poinformować o tym fakcie lekarza wykonującego badanie.
Kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią powinny skonsultować przygotowanie do badań z lekarzem wykonującym badanie.

W razie dodatkowych pytań kontakt z naszym Centrum możliwy jest poprzez:

Telefoniczną Informację Medyczną:
(52) 37 43 110
czynna pon.-pt. 7:00-22:00
E-mail: kontakt@centrumpacjenta.eu